Streetworking
Streetworking jest innowacyjną formą pracy socjalnej w Polsce.
Pedagogika ulicy jest specyficznym sposobem pracy, metodą mającą na celu dotarcie do konkretnej grupy odbiorców poprzez bezpośrednie spotkanie w miejscach najczęściej przez nich odwiedzanych. Streetworking jest zatem formą pracy socjalnej polegającą na przebywaniu, rozmowach, wsparciu i pomocy beneficjentom w ich środowisku.
Streetworkerzy Tarnowskiego Towarzystwa Profilaktyki Społecznej docierają bezpośrednio do ludzi młodych, którzy spędzają czas na tarnowskich ulicach i blokowiskach. Wychodząc poza mury instytucji, wkraczamy w naturalne środowisko odbiorców naszych działań, co umożliwia nam łatwiejsze nawiązanie kontaktu i skuteczniejszą pomoc. Przedstawiamy ludziom młodym ofertę alternatywnych zajęć, pokazujemy jak można konstruktywnie, bezpiecznie i efektywnie spędzać czas wolny, a także wszechstronnie się rozwijać. Pracując z młodzieżą stajemy się często w naturalny sposób edukatorami ulicy. Znajdujemy się bowiem na ulicy nie tylko po to, by zajmować czas młodzieży, ale przede wszystkim po to by pomagać, edukować, udzielać wsparcia i reagować w sytuacjach kryzysowych. Kontakt z pozytywnymi dorosłymi, którego z pewnością kiedyś zabrakło, bardzo często ukierunkowuje ludzi młodych na godne naśladowania zachowania. Przekazujemy wiedzę na temat zagrożeń związanych z zażywaniem substancji psychoaktywnych oraz ryzykownymi zachowaniami nieakceptowanymi społecznie.
Zachęcamy ludzi młodych do współuczestniczenia w działalności Tarnowskiego Towarzystwa Profilaktyki Społecznej w Tarnowie.
Zapraszamy do zapoznania się z Raportem z realizacji jednego z pilotażowych projektów dotyczących Streetworkingu na terenie miasta Tarnowa. Projekt realizowany był w okresie od 01 lipca 2012 r. do 30 września 2012 r.
STREET WORKING - RAPORT (dokument DOC)
Projekt jest współfinansowany z budżetu Gminy Miasta Tarnowa.